Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W zeszłym tygodniu w Filipiny uderzył tajfun Hayian, lokalnie zwany Yolanda. Tajfun ten otrzymał 5. najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona, był najsilniejszym cyklonem tropikalnym pod względem prędkości wiatru (maksimum 376 km/h, średnia 312 km/h) w historii pomiarów meteorologicznych. W związku z tym skala zniszczeń jest wielka. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych w skali kraju sięga 2 tys. a szacuje się, iż może dojść do 10 tys.

Ruch Światło-Życie zaznaczył już swoją obecność na Filipinach. Nasz Moderator Generalny ks. Adam Wodarczyk odwiedził ten kraj trzykrotnie, dwoje Filipińczyków brało udział w rekolekcjach oazowych w Chinach i w Polsce. W czasie swojej ostatniej podróży misyjnej na Filipiny na przełomie maja i czerwca tego roku ks. Adam Wodarczyk był szczególnie ciepło przyjęty na wyspie Negros, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Murcii, diecezja Bacolod, gdzie proboszczem jest ks. Gregorio (Greg) Patiño. W naszych planach jest zaproszenie liderów z parafii w Murcii na rekolekcje 15 dniowe latem 2014 roku.

Dzisiaj jednak pierwszą potrzebą jest okazanie czynem naszej miłości i solidarności z potrzebującymi. W pierwszej kolejności chcemy ją skierować do mieszkańców diecezji Bacolod na wyspie Negros za pośrednictwem ks. Grega. Około 50 tys. mieszkańców wyspy ewakuowano z ich domów, w samym Bacolod 31 tys. Na tym obszarze nie ma na razie potwierdzonych ofiar śmiertelnych, są jednak wielkie zniszczenia. W chwili obecnej mieszkańcy potrzebują najbardziej podstawowych artykułów: żywność, leki, świeczki i latarki.

Dlatego Moderator Generalny ogłosił zbiórkę funduszy pomocowych, które możemy przekazywać na poniższy numer rachunku: 

94 1560 1111 2107 0220 1803 0007
Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie, ul. Blachnickiego 2,   34-450 Krościenko
z dopiskiem: „Na cele statutowe – S.O.S. dla FILIPIN”

Nasze darowizny zostaną przesłane bezpośrednio do parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie ks. Greg będzie mógł przekazać je najbardziej potrzebującym.