Reguła życia

Reguła Życia to jedno z zobowiązań Domowego Kościoła (DK) Ruchu Światło – Życie, zaczerpnięte z Ruchu Equipes Notre Dame (END). Karta END określa ją jako „określenie wysiłków, które każdy zobowiązuje się podjąć, aby lepiej odpowiedzieć na wolę Bożą”.

W tej definicji mamy dwa kluczowe elementy opisujące regułę życia: mój wysiłek i wolę Bożą. Te dwa elementy są ze sobą powiązane, ale istotne jest ukazanie sposobu tego powiązania, ponieważ położenie zbytniego akcentu na własnym wysiłku może prowadzić do woluntaryzmu (liczy się tylko to, co ja sam postanawiam i robię) a przeakcentowanie elementu nadprzyrodzonego (woli Bożej) może być przyczyną swego rodzaju kwietyzmu (w uproszczeniu: tylko modlitwa połączona z biernością).

Karta END pokazuje wyraźnie, że chodzi o wysiłek, który jest odpowiedzią człowieka na wezwanie Boże, na Bożą wolę wobec nas. Stąd Reguła Życia jest w pierwszej kolejności słuchaniem Boga a następnie odpowiedzią człowieka na to, co usłyszał w formie jakiegoś konkretnego działania. Działania, które jest tożsame z posłuszeństwem temu, co zostało usłyszane.

Reguła Życia_z listu DK 119

Katecheza Reguła Życia

Reguła życia – o M Konenc SJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *